Показать скрытый текст Наша ППО: проблеми і можливості.
В період з 1 по 20 червня московити запустили по Україні 3681 дронів-камікадзе та обманок. Нарощування повітряних атак йде кратно. Для порівняння, в першій половині 2024 року московити запускали по нас в середньому 600 дронів типу шахед в місяць.
На жаль, кремліни вміють працювати системно, наполегливо і масштабно. І ще більш жаль, що зелена квартальна влада не спроможна працювати системно, наполегливо і масштабно. Тому захист наших міст і сел лежить здебільшого на військових і волонтерах. А, як всім давно відомо, волонтери ну ніяк не можуть замінити собою державні інституції. І героїзм наших військових є наслідком абсолютної неефективності влади.
Я зараз напишу те, що багатьом не сподобається. Україна почала втрачати технологічну перевагу перед московією. І я не вірю в офіційну статистику по збитих шахедах і ракетах в нашому небі. Ані влада, ні верховне командування ЗСУ ще не навчились казати нам, громадянам, правду.
Давайте напишу свої думки, чому наша ППО явно зараз вже не справляється з такою повітряною навалою і що треба було владі зробити ще два роки тому.
В 2023 році, коли шахеди тільки почали з’являтись в небі України в невеликій кількості, і безперешкодно вражати навіть будинки в Києві, були достатньо швидко знайдені ефективні рішення по їх виявленню та ураженню.
Виявлення – система «Zvook».
Головне у протидії повітряним цілям – виявлення і супроводження, до моменту ураження. Найкращій засіб виявлення – РЛС. Але тоді про це почали думати тільки волонтери (яка несподіванка!) а влада не думає про це навіть зараз.
І от у 2023 році в Україні була дуже швидко розроблена система акустичного виявлення ворожих дронів, включаючи шахеди, і ця система стала відома як проект «Zvook». Це мережа з тисяч пасивних звукових сенсорів (переважно мікрофонів, приблизно 10000), розкиданих по всій країні, які фіксують шум двигунів шахедів. Цю мережу аналітики ППО об’єднали у єдину систему, щоб реєструвати звук дрону, а також локалізувати його (через аналіз часу надходження сигналу), та передавати швидкозмінну інформацію мобільним підрозділам ППО для перехоплення.
Творцями системи стали українські інженери-волонтери. Згідно із неофіційними джерелами, один з авторів починав розробку у власному гаражі, відшліфувавши алгоритми локалізації звуку (я зовсім не здивований, що знову волонтери). Потім ця ініціатива була підтримана військовими підрозділами ППО та міністерством цифрової трансформації, що й дало змогу розгорнути та масштабувати систему.
Загальна вартість всієї системи – приблизно 50 000 000 доларів, що є яскравим прикладом ефективного асиметричного рішення в умовах сучасної війни. Цікаво, що генерал США Джеймс Хеккер (керівник ПС США в Європі/Африці) на симпозіумі згадував, що система «Zvook» стала прикладом дешевого бою, здобувши визнання зокрема серед країн НАТО та Ізраїлю.
Тож, завдяки небайдужим, у 2023 році була винайдена і створена ефективна система виявлення і первинного супроводжування дронів.
Ураження – мобільні групи.
Задля ураження Шахедів були створені мобільні групи з стрілецькою і легкою зенітною зброєю. Навіть яскравозеленим дебілам при владі було зрозуміло, що стріляти по шахедах коштовними ракетами не можна. Тоді, на той час, шахеди літали на висотах до 1500 м, переважно в діапазоні 800-1000 м. І така не швидка ціль чудово вражалась кулеметами калібром 7.62 мм, я вже не кажу про калібр 12.7 мм. Також були і ЗУ-23-2, маленькі зенітні автоматичні гармати калібру 23 мм, які можуть ефективно вражати цілі висотою до 2500 м. Деякі мобільні групи і зовсім були озброєні автоматами какашнікова на тринозі, з трасуючими набоями, і теж досить непогано працювали, коли мопеди летіли низенько.
Робота велась так. Оператори системи «Zvook» вираховували і передавали курс польоту мопеда мобільній групі, група висувалась в точку перехоплення, візуально знаходила ціль звичайною чи тепловізійною (вночі) оптикою і вражала. Наведення куль велось по трасам куль. При малій кількості шахедів така робота була дешевою і ефективною.
Також в 2023 році з’явились німецькі Гепарди. Проти РЛС Гепарда та снарядів 30 мм у шахедів зовсім не було шансів. Але Гепардів було і є мало, снаряди досить коштовні, а кількість мопедів збільшується геометрично.
Були спроби, і досить вдалі, збивати мопеди зенітними дронами. Олександр Ярмак, відомий як репер Yarmak, воює з лютого 2022 року. Зараз він командир підрозділу розробки та дослідження дронів. Його група за останні два місяця збила більш ніж 400 шахедів спеціальними дронами – перехоплювачами виробництва «диких шершнів»:
А от головний секрет ефективності групи Ярмака – ізраїльська РЛС RADA, про неї нижче.
Що ж зараз змінилось, про що ще майже два роки тому попереджав генерал Залужний, і що ж стало, як завжди, несподіванкою для смарагдової влади?
А те, що шахедів стало кратно більше, це раз. Ще в кінці 2023 року москалі побудували завод в Татарстані, і почали випускати по 30-50 мопедів щодня. Зараз вони виробляють 180-220 мопедів щодня. А до кінця 2025 року планують виробляти 500-600 щодня. Вони самі про це пишуть і говорять. І цей їх прогрес ми і спостерігаємо в нашому небі. Та й ще. Я так собі думаю, що кратне збільшення шахедів в небі суттєво впливає на роботу системи «Zvook». Акустичні хвилі від великої кількості мопедів змішуються, інтерферують, і не дають точно вказати напрямок кожного мопеда.
Змінилась і бойове навантаження шахедів, це два. У іранських мопедів була бойова частина 50 кг. У москальских зараз стандартна 90 кг. Але почали випускати модифікації зі змінною бойовою частиною в залежності від дальності польоту. На 2000 км – 90 кг. А на 500 км – під 200 кг. Менше палива, більше вибухівки. Тобто шахеди стали дуже небезпечними.
Змінилась і електроніка шахедів, це три. Використовують все більш досконалі CRPA – антени (це антени GPS, які стійки до подавлення чи підміни сигналів GPS), ставлять додаткову інерційну систему наведення, і навіть ставлять керування оператором через ретранслятори. Це суттєво підвищує точність та невразливість шахеда від РЕБ.
Змінилась тактика застосування, це чотири. Вони стали літати на висотах 2000-3000 м. І якщо Гепард і ЗУ-23-2 їх можуть дістати на такій висоті (якщо ще оператори ЗУ побачать), то мобільні групи і не бачать, і не дістануть кулеметами. Тому і пропуски, коли шахед просто пікірує на ціль з висоти 2000 м.
А от зенітний дрон легко може дістати мопед і на 2000 м і на 3000 м. Пам’ятаєте, я викладав відео як морпіхи зенітними дронами валили московськи зали і суперками на висотах 1500-3000 м? І теж тому, що в процесі польоту точно знали місцезнаходження і своє і крила-розвідника. А інформацію цю давала РЛС RADA.
Так що ж таке є ізраїльська РЛС RADA?
У 2023 році Україна почала отримувати радари виробництва ізраїльської компанії RADA Electronic Industries для системи попередження про ракетні та дронові атаки – Israel Defense:
Перші три радари почали працювати в середині 2023 року. Ці системи закупила для України литовська волонтерська організація Blue/Yellow у рамках кампанії RADAROM (і знову волонтери…).
Загалом Україна мала отримати партію з 16 радарів RADA Hemispheric ieMHR, які будуть використовуватись для виявлення та попередження про атаки російських ракет та дронів.
Багатоцільовий радар Hemispheric ieMHR – це тактична РЛС, призначена для виявлення різних цілей (визначення координат їхнього положення в просторі в стандарті ППО– азімут, дальність та висота), від невеликих безпілотників до літаків і ракет.
Згідно ТТХ від розробника, ця РЛС може виявляти нано-БПЛА (типу Мавік) на відстані 10 км, середні БПЛА – 35 км, гелікоптери – 45 км, винищувачі – на відстані 65 км (низьколетючі – 35 км), важкі транспортні літаки – 100 км.
Так от, синергія РЛС типу RADA та ЗУ-23-2, чи навіть кулемета Browning 50BMG (12.7 мм) відразу дадуть великий ефект, тому що РЛС точно знає, де ціль в просторі, а сервоприводи повертають туди ствол з урахуванням балістичних поправок. І це не ядерна фізика, толкові інженери зроблять таку синергію за 2-3 місяця, при наявності комплектації.
А оператор дрона ППО, коли точно знає, де мопед, може дуже швидко знаходити його в камері зенітного дрона і атакувати.
По оцінках фахівців, щоб ефективно закрити наше небо від мопедів, потрібно десь 200 РЛС типу RADA і десь 1000 екіпажів зенітних дронів, і не менш ніж 2000 зенітних дронів на день.
B RADA звісно не єдина в світі. В 2024 році мені запропонували профінансувати розробку міні РЛС для виявлення ФПВ та Мавіків, на відстані десь до 5 км. Почались перемовини з 15 000 доларів, через 2 тижні фінансування потрібне стало 30 000 доларів, а ще через тиждень – вже 50 000 доларів. Тоді я поліз на сайт Alibaba і показав, що на сайті продаються десятки готових РЛС для виявлення дронів ціною від 30 000 до 2 000 000 доларів. На тому перемовини і завершились.
Я можу купити одну чи дві РЛС, але це проблему не вирішить. Це великий проект забезпечення нашої ППО от все більшої загрози, і цим повинна займатись влада. І не тільки для ППО. Міні РЛС стане в пригоді і на наших опорних пунктах, і на шляхах логістики для завчасного виявлення атак ФПВ-дронами.
А естонці ще далі пішли. Вони взяли аналогічну РЛС, авіаційні некеровані реактивні снаряди (НКРС), розробили систему управління для цього снаряду, все це інтегрували і вийшла чудова система ППО проти шахедів. Пишуть, що цих НКРС на складах у нас сотні тисяч, а система управління для одного авіаційного снаряда коштує до 2000 евро. Але то ж естонці, в них президент не грає пісєю на роялі, а керує підготовкою до війни, яку вони вважають неминучою.
Можуть таке зробити волонтери? Ні, тому що ніхто не дасть їм колупатись з НКРС. А наш оборонпром працює менш ніж на 30%, тому що фінансування немає. На марахвон зеленим покидькам не вистачає.
І хочу нагадати. Кожний день Зеленський і його влада фінансує виробництво 200 шахедів, прокачуючи московську нафту в Угорщину і Словаччину на 20 000 000 доларів. І ці двісті дронів потім летять на голови українців.
За даними відкритих джерел, у травні 2025 року від російських ракетних та дронових атак по Україні загинуло як мінімум 37 цивільних (без врахування військових та екстрених служб).
Президент Зеленський – вирок Україні.
Социальные закладки