Одесса: 29°С (вода 24°С)
Киев: 27°С
Львов: 22°С
Velvet

BWolF

О Мазепе...

Оценить эту запись
[QUOTE=фокс;5391173]...
Мазепа - превратившись в феодала вводил крепосное право на Украине (в то время на Украине - Сечи не было крепосного права и применялся уже наемный труд).
...
а переметнулся Мазепа к Карлу тоже из совершенно меркантильных сображений. чтобы сохранить свои имения (что-то они там с Петром не поделили).[/QUOTE]
Как пишут исследователи, Мазепу уже не устраивало простое помещечество. Он хотел пойти на повышение - стать князем и получить княжество!
От Петра этого не светило, вот он и пошёл к тому, кто это обещал (правда не факт, что выполнил бы обещанное, но это уже другая история...)
[QUOTE]...
Статті, що їх подав Мазепа шведському королеві, щоб з’єднати собі його приязність та протекцію були такі:

По перше: він (Мазепа)[B] прийме шведського короля в Сіверщині й [U]передасть йому всі твердині[/U], себто Стародуб, Новгородок або Новгород-Сіверський, Мглин, Брянськ та інші, що перед тим належали до Великого Литовського Князівства, а тепер стали прикордонними фортецями цієї провінції. [/B]Тепер ця провінція знаходиться під управлінням Великого генерала Мазепи та військовою адміністрацією полковника Скоропадського, якого полк, як кажуть в Україні, вірний Мазепі.

По друге: шведський король може зробити зимовий постій у тій провінції (Сіверщині), доки Мазепа збере все козацьке військо та прихилить на свій бік білгородських (слобідських) козаків, як також дінських козаків, що також були незадоволені тиранською московською владою, тому що цар поступово позбавив їх їхніх привілеїв.

По третє: Мазепа повинен приєднати до цього союзу калмицького хана на ім’я Аюка.

По-четверте: як тільки Мазепа виконає зазначене вище у трьох статтях, шведський король вирушить у похід прямо на Москву, рівночасно Мазепа прилучиться на його сторону зі всім своїм військом тобто зі слобідськими й дінськими козаками та невдоволеними калмиками. Щодо прохарчування шведської армії, Мазепа зобов’язується доставляти поживу з України та Слобідщини, найбільш родючих у всьому світі. Діючи так, з’єднані шведські і мазепинські війська мають примусити царя відступити з Москви та від р. Волги на північ, де земля не така родюча, як на півдні, й тому його — царська армія — ніяк не зможе прохарчуватися там у такому великому числі; настрашені москалі не зможуть устоятись проти шведів у відкритому полі, як це було досі, дарма що вони в тричі перевищували чисельно шведів; царська армія, будучи невдоволена через нестачу конечних засобів, здебільшого розійдеться або піддасться переможцеві, в наслідок цього цар буде безсумнівно переможений. Крім того, шведському королеві мали прийти на допомогу польський король Ст. Лещинський та шведський корпус під командуванням генерала Крассав, після того як у Польщі мали навести порядок. Війська Лещинського та Крассав мали йти: польське — через Київ, шведське — через Смоленськ. Шведське військо під командуванням генерала Лібекера мало зайняти Петербург, а потім новгородську та псковську округу; в міру потреби шведські відділи з Риґи та Ревеля мали допомагати Лібекерові в його воєнних операціях.

Договір між Мазепою та поляками був підписаний на таких умовах:

По-перше: Мазепа мав точно виконати, що було згадане вище, до чого він зобов’язався, тобто передати Сіверщину шведському королеві зі всіми її фортецями.

По-друге: він обіцяв вирушити зі всією козацькою армією на перший поклик короля.

По-третє: він повинен старатися позискати для цього союзу слобідських, дінських козаків та Аюку, хана калмиків.

По-четверте: [B][U][I]він (Мазепа) повинен повернути всю Україну полякам[/I][/U][/B], тобто воєвідство київське, чернигівське (сіверське), як також смоленська округа мала повернутись під польське панування. [B][I][U]Як винагороду за це, Мазепа мав би дістати титул князя та князівство, утворене з полоцького та вітебського воєвідств у Білорусі, на таких самих правах ях курляндський герцоґ[/U][/I][/B]. Тоді також означено й день, коли Мазепа мав подати ці умови своїм полковникам та схилити їх до добровільної згоди на них, представляючи їм очевидні користі через привернення давніх вольностей, з яких москвини залишили їм тільки тінь.

Такі були умови того союзу, який так по-мистецькому тримали в таємниці, що ніхто про нього не знав, крім шведського короля, короля Станислава, Мазепи, князя Піпера, одного польського сенатора якого прізвище я забув, та сербського чи болгарського архиепископа, що з невідомих мені причин покинув свою батьківщину. 12
...
12 Adlerfelt, G., op. cit., Vol. Ш, pp.193 — 196. Зміст цих обох договорів Мазепи подали Костомаров, с. 606 — 7, та Андрусяк, с. 47 — 48. Текст обох цих договорів в англійському перекладі з французького в додатку ч. 17. Цікаво, що ломимо засекречення цих договорів, Paris Gazette за 5 січня 1709 р. та лондонський Daily Courant за 18 січня 1709 р. зуміли подати зміст.
...
[url]http://litopys.org.ua/coss4/mazk11.htm[/url][/QUOTE]

Отправить "О Мазепе..." в Digg Отправить "О Мазепе..." в del.icio.us Отправить "О Мазепе..." в StumbleUpon Отправить "О Мазепе..." в Google

Категории
Без категории

Комментарии